جالب‌ترین کشفیات از دایناسورها در سال ۲۰۲۰

با اینکه بیش از ۶۶ میلیون سال از انقراض دایناسور ها می‌گذرد، هنوز هم موارد جدیدی از این موجودات شگفت‌انگیز کشف می‌شود. تحقیقات سال ۲۰۲۰ میلادی، اسرار جدیدی را از ساکنین گذشته زمین در اختیارمان قرار دادند. در این مقاله ۱۰ مورد از جالب‌ترین کشفیات دایناسورها را در سال ۲۰۲۰ معرفی می‌کنیم. با سنگواره همراه شوید.


۱- اسپینوسور می‌توانست شنا کند

در سال‌های گذشته، برخی از دانشمندان معتقد بودند که اسپینوسور توانایی شنا در آب را دارد، اما برای اثبات این فرضیه فسیل‌های کافی و مناسبی وجود نداشت. کامل‌ترین نمونه فسیل از این دایناسور در طول جنگ جهانی دوم و در حمله بمباران متفقین به آلمان، از بین رفته بود. حالا با مطالعات جدید روی دم اسپینوسور، مشخص شد که این دایناسور دارای دُمی پارو مانند و وسیع است؛ چنین دمی برای شنا کردن استفاده می‌شود. نتیجه این تحقیق در ماه آوریل سال ۲۰۲۰ میلادی در مجله Nature منتشر شد.

کشف دایناسور ۲۰۲۰ - شنا کردن اسپینوسور

نزار ابراهیم، سرپرست این مطالعه، دیرینه‌شناسی در دانشگاه دیترویت مرسی است. او در بیانیه‌ای اعلام کرد:

ایده‌ای وجود داشت که دایناسورهای غیرپرنده به قلمروهای آبزی حمله نکرده‌اند. اما این تحقیق، میخی بر تابوت این فرضیه به‌حساب می‌آید. اسپینوسور نه‌تنها در آب‌های کم‌عمق، بلکه داخل عمق‌های بیشتر هم به دنبال ماهی‌ها و طعمه‌های خود بوده است.


۲- دست‌نخورده‌ترین معده‌ی دایناسور

پیدا کردن اطلاعات دقیق از رژیم غذایی دایناسورهای علفخوار کار ساده‌ای نیست؛ چراکه برگ‌ها و سایر گیاهان به خوبی فسیل نمی‌شوند. حتی اگر بهترین شرایط فسیل شدن هم ایجاد شود، باز هم تشخیص این موضوع که این گیاهان، محتویات شکم دایناسور بوده‌اند یا فقط اتفاقی در کنار آن به فسیل تبدیل شده‌اند، چالش‌برانگیز است.

اما کشف فسیلی سالم از سیستم گوارشی یک «بوریالوپلتا» (Borealopelta) در سال ۲۰۲۰ میلادی، پرده از رازی درباره رژیم غذایی آن برداشت. فسیل و محتویات سیستم گوارشی این جانور که ۱۱۲ میلیون سال پیش زندگی می‌کرد، نشان می‌دهد او موجودی بدغذا بوده و در انتخاب غذای خود، وسواس خاصی داشته است.

کشف دایناسور ۲۰۲۰ - معده بوریالوپلتا

این دایناسور ۵٫۵ متری، فقط از انواع خاصی از سرخس‌ها تغذیه کرده و ظاهرا اولویت او بخش‌های مربوط به برگ تا ساقه و برخی از شاخه‌ها بوده است. در معده این دایناسور، علاوه بر این گیاهان، سنگ‌ریزه‌هایی به نام گاسترولیت هم وجود داشت که احتمالا به بهبود گوارش غذا کمک می‌کرد. این تحقیق در ماه ژوئن در مجله Royal Society Open Science به چاپ رسید.


۳- جنین تیتاناسور با شاخ!

ظاهرا قبل از اینکه تیتاناسورها به دایناسورهای گردن‌دراز و عظیم‌الجثه‌ای تبدیل شوند، جنینی کوچک و البته «شاخ‌دار» بوده‌اند. تحقیقاتی که در ماه آگوست سال ۲۰۲۰ میلادی در مجله Current Biology انتشاریافت، از کشف جنین نادری از تیتاناسور در آرژانتین خبر داد که دارای شاخ کرگدن‌مانندی در پوزه خود بود. به نظر می‌رسد که تیتاناسورها تا بزرگ‌سالی این شاخ را از دست می‌دادند.

کشف دایناسور ۲۰۲۰ - تیتاناسور شاخ‌دار
تصویر جمجمه ۱٫۲ اینچی جنین تیتاناسور که سال ۲۰۲۰ در مجله Current Biology منتشر شد

نمی‌دانیم که ۸۰ میلیون سال پیش، والدین غول‌آسای این تیتاناسور در مورد شاخ نوزادشان چه نظری داشتند، اما حداقل می‌توانیم در نظر بگیریم که شاید از این شاخ برای بیرون آمدن از تخم‌هایی با پوسته سخت کمک می‌گرفتند.


۴- تخم‌هایی با پوسته نرم

در سال ۲۰۲۰ میلادی، محققان با یافتن تخم دو گونه از دایناسورها، به این نتیجه رسیدند که ممکن است تخم دایناسورهای اولیه دارای پوسته‌ای نرم باشد. این تحقیق که در مجله Nature منتشر شد، با مطالعه روی تخم یک «پروتوسراتوپس» (Protoceratops) متعلق به دوره کرتاسه و تخم دایناسور گردن‌درازی به اسم «ماسوروس» (Mussaurus) است که در دوره تریاس می‌زیسته، به‌دست آمده است.

کشف دایناسور ۲۰۲۰ - تخم دایناسور با پوسته نرم

گروه دیگری از دانشمندان در قطب جنوب، در مطالعه‌ی دیگری مربوط به مجله Nature، یک تخم ۶۸ میلیون ساله با پوستی نرم، متعلق به یک «موساسوریان» (Mosasaurs) را یافتند. اگرچه موساسوریان یک دایناسور به‌حساب نمی‌آید، اما هیولایی خزنده در دریا بود و هم‌دوره دایناسورها زندگی می‌کرد. البته درک این موضوع که این تخم با اندازه یک توپ فوتبال، آیا در دریا قرار می‌گرفته یا مانند لاک‌پشت‌ها در خشکی، هنوز برای دانشمندان یک راز باقی مانده است.


۵- با «دروگر مرگ»، پسرعموی تی‌رکس آشنا شوید

تیرانوسوروس رکس که ما آن را با نام تی‌رکس می‌شناسیم، پسرعموی جدیدی از آلبرتای کانادا پیدا کرده است. البته این پسرعمو اسم ترسناکی هم دارد: «دروگر مرگ». این هیولای ۷۹٫۵ میلیون ساله که به‌طور کامل Thanatotheristes degrootorum نام دارد، قدیمی‌ترین دایناسور ثبت‌شده در دسته تیرانوسورها در قاره آمریکای شمالی به‌حساب می‌آید. همچنین در ۵۰ سال گذشته، این اولین بار است که گونه جدیدی از تیرانوسورها در کانادا کشف می‌شود.

کشف دایناسور ۲۰۲۰ - دروگر مرگ

جارد ووریس، دانشجوی دکترای دیرینه‌شناسی دانشگاه کالگری در آلبرتا و محقق اصلی این تحقیق در ماه فوریه ۲۰۲۰ به نشریه Live Science گفت:

این دایناسور با وجود ارتفاع ۲٫۴ متری، قطعا موجود باابهتی بوده است.

«دروگر مرگ» برجستگی‌های عمودی منحصربه‌فردی داشت که از چشمانش تا امتداد پوزه بالایی آن قرار می‌گرفت. دانشمندان هنوز از علت وجود این برجستگی‌ها در گوشت‌خواران مطمئن نیستند، اما اگر شما طعمه او بودید، احتمالا همین برجستگی‌ها از آخرین چیزهایی بود که قبل خورده شدن می‌دیدید.


۶- دایناسوری که نبود

در سال ۲۰۲۰ میلادی، قطعه‌ای کهربای ۹۹ میلیون ساله از میانمار (برمه سابق) با جمجمه‌ای مرموز که داخل آن محافظت شده بود، به سر تیتر خبرها تبدیل شد؛ چراکه محققان اعلام کردند که احتمالا کوچک‌ترین دایناسور کشف شده است. گفته می‌شود این دایناسور پرنده مانند، حدود ۱۰۰ دندان تیز و ریز داشته و وزن آن فقط دو گرم بوده است؛ وزنی معادل یک کاغذ اسکناس!

البته مطالعات تکمیلی روی نمونه‌های دیگر این حیوان انجام شد و اکنون با تجزیه‌وتحلیل بیشتر به نظر می‌رسد که او صرفا یک مارمولک است، نه یک دایناسور؛ در نتیجه، نظریه قبلی پس گرفته شد.

کوچک‌ترین دایناسور

علی‌رغم پس گرفتن نتیجه تحقیق، محققان این پروژه همچنان از کشفیات خود هیجان‌زده هستند. در ماه جولای، Jingmai O’Connor که یکی از محققان اصلی این پروژه است، به نشریه Live Science گفت:

این واقعا حیوانی عجیب‌وغریب است و کشف مهمی محسوب می‌شود؛ تفاوتی هم ندارد که پرنده‌ای عجیب باشد یا مارمولکی عجیب با سر پرنده.

Jingmai O’Connor قبل‌تر استاد ارشد دیرینه‌شناسی مهره‌داران در آکادمی علوم چین بوده و اکنون در موزه تاریخ طبیعی شیکاگو مشغول به کار است.


۷- جنین تیرانوسور

تابه‌حال فقط دو جنین تیرانوسور موردبررسی قرار گرفته، که البته اندازه خیلی کوچکی هم داشتند. این درنده غول‌پیکر زندگی خود را از اندازه خیلی کوچکی آغاز می‌کرده است؛ با جمجمه‌ای تقریبا به اندازه یک موش!

فسیل‌های این جنین‌های کوچک شامل یک انگشت از پنجه پا است که در آلبرتا یافت شده و استخوان فک که در مونتانا کشف شده است.

گرگوری فونستون، محقق ارشد در دانشگاه ادینبورگ اسکاتلند، در ماه اکتبر به Live Science گفت:

این‌ها یافته‌هایی نادر هستند و اولین نمونه از نوع خود در جهان به شمار می‌روند. تیرانوسوروس‌های نابالغ در هر نوعی نادر هستند و این اولین بار است که می‌توانیم بگوییم استخوانی از جنین آن‌ها را پیدا کرده‌ایم.


۸- دو رای منفی علیه نانوتیرانوس

آیا گونه نانوتیرانوس‌ها یا ریزبیدادگران وجود داشتند؟ بعضی از محققان معتقدند برخی از بقایای رسته تیرانوسور متعلق به یک تیرانوسوروس قدکوتاه به نام «نانوتیرانوس» است؛ درحالی‌که بعضی دیگر اعتقاد دارند این بقایا مربوط به یک تی‌رکس نابالغ هستند. البته اکثر تحقیقات هنوز وجود نانوتیرانوس‌ها را کاملا نفی نمی‌کنند؛ بنابراین فرض را بر این قرار دادند که تا زمانی که شواهد بیشتری به‌دست نیایند، این احتمال وجود دارد که این جانور واقعی باشد.

نانوتیرانوس

اما متاسفانه، نتیجه دو تحقیق در سال ۲۰۲۰ میلادی ثابت کرده‌اند که نانوتیرانوس‌ها وجود ندارند و این بقایا متعلق به تی‌رکس‌های نوجوان هستند. اولین مورد تحقیقی بود که در ماه ژانویه در مجله Science Advances منتشر شد. محققان دو گونه معروف تیرانوسوروس با نام‌های مستعار جین و پیتی را موردمطالعه قرار دادند. با تجزیه‌وتحلیل استخوان‌ها مشخص شد که جین و پیتی فقط ۱۳ و ۱۵ سال دارند و استخوان‌های آنها مانند هر نوجوان دیگری به‌سرعت رشد می‌کنند.

مطالعه دوم در ماه ژوئن در نشریه PeerJ منتشر شد. در این تحقیق ۴۴ مورد مختلف تی‌رکس را موردبررسی قرار دادند و مراحل رشد گونه را ارزیابی کردند. تیرکس‌های نوجوان کاملا در منحنی‌های رشد قرار می‌گیرند و این نشان می‌دهد که نانوتیرانوس‌ها همان تی‌رکس هستند؛ نه گونه‌ای جداگانه.


۹- فروش دایناسورهای دوئل‌کننده به موزه

دو فسیل معروف که به «دایناسورهای دوئل‌کننده» معروف هستند، کامل‌ترین فسیل‌های به ثبت رسیده از تیرانوسوروس رکس و تریسراتوپس به شمار می‌روند. علت این نام‌گذاری، این است که احتمال می‌دهند دو دایناسور در زمان مرگ، به یک دوئل بر سر زندگی مشغول بودند. سرانجام دو فسیل دایناسور معروف بعد از یک معامله ۶ میلیون دلاری در ماه نوامبر، به موزه علوم طبیعی کارولینای شمالی رفتند و در حال بررسی توسط دانشمندان هستند.

دایناسورهای دوئل‌کننده

این دایناسورهای دوئل کننده در سال ۲۰۰۶ میلادی توسط شکارچیان فسیل آماتوری کشف شدند، اما خریداری برای آنها وجود نداشت. حتی در حراجی سال ۲۰۱۲ هم به فروش نرسیدند؛ سپس در یک پرونده قضایی ادعایی مطرح شد که صاحبان قبلی زمین، ادعای مالکیت فسیل‌ها را داشتند.

درنهایت، دایناسورهای دوئل‌کننده از ۶۷ میلیون سال قبل، به نمایش عموم گذاشته شدند تا درحالی‌که دانشمندان در حال کسب اطلاعات از این فسیل‌ها هستند، علاقه‌مندان از آنها دیدن کنند.


۱۰- آیا دایناسورهای اردک منقار می‌توانستند شنا کنند؟

یکی از جالب‌ترین خبرهای دنیای دایناسورهای در سال ۲۰۲۰ میلادی، به کشف دایناسور جدیدی به نام Ajnabia odysseus مربوط می‌شود؛ آن‌هم در جایی که انتظار آن وجود نداشت. این دایناسور در دسته هاردوسورها یا اردک منقاران، قرار می‌گیرد و بقایای آن در ماه نوامبر ۲۰۲۰ در مراکش کشف شد. نیکلاس لونگریچ، محقق ارشد در دانشگاه بات، در بیانیه‌ای گفت:

این کشف کاملا خارج از محدوده بود؛ درست مثل یافتن یک کانگورو در اسکاتلند.

جالبترین کشفیات دایناسورها ۲۰۲۰ | اردک منقاران

اردک منقاران در آمریکای شمالی تکامل یافتند و بعدا راه خود را به آمریکای جنوبی، آسیا و اروپا باز کردند. اما ۶۶ میلیون سال پیش، یعنی در اواخر دوران کرتاسه که Ajnabia odysseus زندگی می‌کرده، آفریقا یک قاره جزیره‌ای بود؛ پس این دایناسور چطور به آنجا رسیده؟ آیا این دایناسور که به اندازه یک کره اسب است، این مسیر را روی الوار شناور در آب طی کرده یا شاید هم توانایی شنا کردن داشته و تا آن محل شنا کرده است؟

منبع
Live Science

یک دیدگاه

  1. یکی از بهترین و جالبترین خبرهای امسال پیدایش تیتاناسور بود که خبر از گونه خفنی از دایناسورهای ناشناخته میداد…
    بریم ببینیم 2021 چه خبره..

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا