اندازه‌ی بزرگترین دایناسور پرنده واقعا چقدر بوده است؟

بزرگترین دایناسور پرنده و بزرگترین موجود پرنده‌ای که تاکنون وجود داشته است، کتزلکوآتلوس (Quetzalcoatlus) نام دارد. این دایناسور در حالت ایستاده، به بلندی یک زرافه بود. با سنگواره همراه شوید.

کتزلکوآتلوس، به نام یکی از خدایان آزتک‌ها که «خدای مار پردار» نامیده می‌شود، نام‌گذاری شده و حدود ۶۰ تا ۱۰۰ میلیون سال پیش، یعنی در اواخر دوره‌ی کرتاسه و حتی قبل از دایناسورهایی مانند تی-رکس، در آمریکای شمالی می‌زیسته است. اگرچه این موجود از نظر فنی دایناسور به شمار نمی‌آید؛ اما عضوی از خانواده‌ی پتروسور‌ها یا همان خزندگان بال‌داری محسوب می‌شود که در آن دوره زندگی می‌کردند و با پتروسور‌های غول‌پیکر هم ارتباط داشتند.

تاکنون تعداد محدودی اسکلت کتزلکوآتلوس پیدا شده که در میان آن‌ها چند اسکلت تقریبا کامل هم به چشم می‌خورد. اسکلت‌های کشف‌شده این حقیقت را اثبات می‌کنند که کتزلکوآتلوس‌ها‌ درواقع پتروسورهایی با جمجمه‌های بزرگ بوده‌اند و به‌احتمال‌زیاد، زمان زیادی را برای شکار روی زمین گذرانده‌اند. کتزلکوآتلوس، در آمریکای شمالی زندگی می‌کرد و بیشتر بقایای مربوط به این حیوان نیز در تگزاس کشف شده است.

بزرگ ترین دایناسور پرنده کتزلکوآتلوس
اسکلت کتزلکوآتلوس در موزه علوم طبیعی شهر هیوستون

بزرگی کتزلکوآتلوس چقدر بوده است؟

کتزلکوآتلوس واقعا بزرگترین دایناسور پرنده و درواقع موجود بسیار بزرگی بود. دانشمندان معتقدند که این جانور در حالت ایستاده و از ناحیه‌ی شانه، بیش از سه متر ارتفاع داشت و قد آن از یک زرافه‌ی بالغ بیشتر است. اندازه‌ی بال‌های این موجود غول‌پیکر، یکی از موضوعات چالش‌برانگیز در رابطه با کتزلکوآتلوس به‌حساب می‌آید. بعد از کشف بقایای تگزاس، دانشمندان ابتدا طول بال‌های این جانور را بیش از ۱۵ متر تخمین زدند؛ اما بر اساس یافته‌های بعدی، آن‌ها اکنون بر این باورند که طول بال‌های کتزلکوآتلوس، چیزی در حدود ۱۰ تا ۱۱ متر بوده است. بال‌های ۱۰ متری کتزلکوآتلوس، سبب می‌شود که این دایناسور از نظر بزرگی به اندازه‌ی یک هواپیمای شخصی باشد.

بزرگترین دایناسور پرنده کتزلکوآتلوس

تخمین وزن این دایناسور کار دشواری است؛ چراکه هیچ نمونه‌ی بافتی از این موجود وجود ندارد و استخوان‌های کشف‌شده نیز همگی خشک هستند. به‌طور میانگین، وزن کتزلکوآتلوس در حدود ۶۸ تا ۴۵۳ کیلوگرم تخمین زده شده است؛ بااین‌حال، دیرینه‌شناسان روی بازه‌ی ۲۰۰ تا ۲۵۰ کیلوگرم برای وزن این جانور، اتفاق‌نظر دارند.

سایر پرندگان غول‌پیکر

کتزلکوآتلوس‌ها دو گونه‌ی مختلف داشتند؛ گونه‌ی کوچک‌تر، بال‌هایی در حدود پنج متر داشت و تقریبا نصف اندازه‌ی گونه‌ی بزرگتر بود. زمانی که دیرینه‌شناسان اسکلت کوچک‌تر را پیدا کردند، این احتمال را می‌دادند که گونه‌ی جوان‌تری هم شبیه به همین گونه وجود داشته است؛ اما تحقیقات بعدی نشان داد که آن‌ها با گونه‌ی کاملا متفاوت دیگری سروکار دارند. گونه‌ی بزرگتر «کتزلکوآتلوس northropi» و گونه‌ی کوچک‌تر «کتزلکوآتلوس .sp» نام دارد.

هاتزگ‌بال Hatzegopteryx
هاتزگ‌بال تقریبا هم‌اندازه کتزلکوآتلوس northropi بود

در اروپا، گونه‌‌ی دیگری از پتروسورها به‌نام «هاتزگ‌بال» (Hatzegopteryx) زندگی می‌کرد که از نظر اندازه، شباهت بسیاری به کتزلکوآتلوس داشته است. این گونه به احتمال زیاد، کمی سنگین‌تر از کتزلکوآتلوس بود و سری بزرگ با تاجی برجسته در وسط آن داشت. هر دو گونه‌ی این دایناسورها، از دایناسورهای کوچکی که به اندازه‌ی انسان بودند، تغذیه می‌کردند. هاتزگ‌بال‌ها در جزیره‌ای مملو از دایناسورهای کوتوله، نزدیک ترانسیلوانیای امروزی در رومانی می‌زیستند.

منبع
Medium

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا