راز بزرگ بودن دایناسورها، ممکن است در استخوان‌های بسیار سبک آن‌ها باشد

بر اساس مطالعه‌ای جدید، ماهیت استخوان‌های دایناسورها ممکن است اجازه رسیدن به چنین اندازه بزرگی را به آن‌ها داده باشد. بزرگ‌ترین دایناسورهای تاریخ، مانند گردن‌دراز گیاهخواری به‌ نام «آرژانتیناسور»، بیش از ۳۰ متر طول داشت و وزن آن به بیش از ۵۰ تن می‌‌رسید. آرژانتیناسور بزرگ‌تر از تمامی پستانداران ساکن خشکی بود. دیگر دایناسورهای غول‌پیکر تاریخ، شامل گونه گوشت‌خواری به نام «تیرانوسوروس رکس» می‌شود، که در حدود ۱۲ متر طول و هشت تن وزن داشته است. اما راز بزرگ بودن دایناسورها چیست؟ با سنگواره همراه شوید.

تخم‌گذار بودن دایناسورها به‌جای حمل یک موجود زنده در بدن، به آن‌ها این اجازه را می‌داد که از برخی از محدودیت‌های بیولوژیکی که نقش مهمی در تعیین اندازه پستانداران دارد، در امان باشند؛ اما با این حال، مطالعه‌ای که توسط سث دوناهو و همکارانش در دانشگاه ماساچوست در امهرست انجام شد، نشان می‌دهد که تفاوت‌های موجود میان بافت‌ بدن دایناسورها با پستانداران نیز، نقش مهمی در تعیین اندازه این جانوران داشته است.

تحقیق درباره راز بزرگ بودن دایناسورها روی تورتیغه یا ترابکولا که نوعی ماده اسفنجی شکل در انتهای استخوان‌های بدن مانند استخوان ران وجود دارد، تمرکز داشت. دوناهو می‌گوید:

استخوان اسفنجی، ماده‌ای ساختاری استثنائی و سبک‌وزن است.

ساندرا شفلبین از دانشگاه نورث‌استرن در رابطه با مطالعه دوناهو می‌گوید:

تا قبل از این تحقیق، هیچ‌کس خصوصیات این بافت استخوانی را در دایناسورها مطالعه نکرده بود و تمرکز روی استخوان ترابکولا، این تحقیق را منحصربه‌فرد می‌کند.

با ترکیب دقیق اسکن بافت استخوان با تکنیکی مهندسی به نام «تحلیل اجزاء محدود»، محققان دریافتند که استخوان ترابکولا در دایناسورها به شکلی متفاوت از پستانداران سازمان‌دهی شده است؛ به‌طوری‌که بدون کاهش قدرت، چگالی کمتری دارد. دوناهو می‌گوید:

یافته‌ی جدید، به راز بزرگ بودن دایناسورها و درک این موضوع که دایناسورها چگونه برخلاف موجودات امروزی، از اندامی غول‌پیکر برخوردار بودند، کمک می‌کند.

تجزیه‌وتحلیل‌های دوناهو نشان می‌دهند که چگونه در مواردی مانند طراحی پل یا شاتل فضایی که نیاز به ساخت سازه‌ای مقاوم با وزن کم داریم، می‌توان از اسکلت دایناسورها الهام گرفت.

منبع
New ScientistPLOS One

یک دیدگاه

  1. فقط دایناسورها نه. همه ی موجودات در طول تاربخ کوچک و کوچک تر شدن. مهم ترین عامل کم شدن سطح اکسیژن خالص روی کره ی زمینه.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا